Atdec dual stack heavy monitor desk mount – Flat and Curved up to 49in – VESA 75×75, 100×100
Login to View Prices
The AWMS-2-LTH75 is a dual monitor mount for bigger, heavier screens including curved monitors and all-in-one PCs.
Choose me for:
- Larger monitors & all-in-one devices
- Curved to 26.5lb (12kg)
- Flat to 40lb (18kg)
- Tool-free adjustable monitor height, tilt and pan
- Recyclable aluminum construction
- Advanced cable management
- Silver, Black or White finish
- Modular, adaptable and upgradeable
Ultrawide monitor compatibility:
This mount suits all tested ultrawide monitors under 49″ and many (but not all) in the 49″ size class. Please consider your monitor’s weight (without stand), curvature depth, and environment to find your best solution.
Compatible 49″ monitors include:
- Agon AG493UCX Premium Curved Gaming Monitor
- Asus ROG Strix XG49VQ
- Dell UltraSharp 49 U4919DW
- Phillips Brilliance 499P9H SuperWide
- Samsung CHG90 Ultra-Wide LC49HG90DMEXXY
- Samsung CJ890 Ultra-Wide Curved Business Monitor LC49J890DKEXXY
- Supports two flat or curved displays up to 49″ (21:9 aspect ratio) or one flat screen display up to 43″ (16:9 aspect ratio).
- Cable management with generous capacity guides cables discreetly down the arm to the work surface.
- Toolless display position and viewing angle control via tilt/pan/height.
- Adjustable landscape/portrait orientation rotation, lockable for safety during installation.
- Upgradable – additional arms from the ATDEC AWM modular family can be added.
Additional information
| VESA Mount Compatible | Yes |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Color Family | Silver |
| Minimum Screen Size Support | 43" |
| Compatibility | <ul><li> Agon AG493UCX Premium Curved Gaming Monitor</li><li> Asus ROG Strix XG49VQ</li><li> Dell UltraSharp 49 U4919DW</li><li> Phillips Brilliance 499P9H SuperWide</li><li> Samsung CHG90 Ultra-Wide LC49HG90DMEXXY</li><li> Samsung CJ890 Ultra-Wide Curved Business Monitor LC49J890DKEXXY</li></ul><p><br /></p> |
| Features | 45° Upward Tilt,-25° Downward Tilt,-90° to 90° Pan,Tilt,Pan Adjustment,Cable Management,Heavy Duty,Lockable,Adjustable |
| Package Contents | <ul><li> 1 x AWM-P75G-S29.5" post</li><li> 2 x AWM-LTH-S Heavy duty tilt head. VESA 75 x 75, 100 x 100</li><li> 2 x AWM-LC-S Mounting post channel clamp for AWM-AD and AWM-AHX arms</li><li> 1 x AWM-FH-S Heavy duty F-clamp desk fixing</li></ul> |
| Minimum Load Capacity | 53 lb |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Color | Silver |
| Product Model | AWMS-2-LTH75-H-S |
| Height Adjustable | Yes |
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Device Supported | Monitor,Curved Screen Display,Flat Panel Display,All-in-One Computer |
| Maximum Screen Size Support | 49" |
| Product Material | Aluminum |
| UPC | 0881493018174 |
| MPN | AWMS-2-LTH75-H-S |
| Brand | Atdec |














Reviews
There are no reviews yet.