At-a-Glance Monthly Desk Pad Calendar

Login to View Prices
At-A-Glance Monthly Desk Pad Calendar – Julian Dates – Monthly – 1 Year – January – December – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – 2.87″ x 2.37″ Block – Desk Pad – Black, White – Paper, Vinyl – Notepad – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 1 Year |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Quantity | 12 |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.87" |
| Block Width | 2.37" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Vinyl |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Notepad |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Monthly Desk Pad Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | SK24-00 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Classic styling of this monthly desk pad calendar is a good choice for a professional appearance. High-quality paper provides you with a premium writing experience. You can rely on our paper to keep your notes clear and legible without the distraction of ink bleeding through to the next page. Take notes, make appointments and track monthly goals on the one-page-per-month format. Dated planning pages range 12 months from January to December. Each page includes ruled daily blocks (2-7/8" x 2-3/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays and a full-year calendar reference at the bottom. Nonrefillable desk pad also features a black headband. Durable top binding has eyelets to allow the desk pad to be hung as a wall calendar, and two corners keep pages flat however you choose to use it. Pages are printed in black ink on white paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Eyelets For Hanging</p> |
| Weight (Approximate) | 1 lb |









