At-A-Glance Elevation Eco Academic Desk Pad – Academic – Monthly – 12 Month – July 2023 – July 2024 – 1 Month Single Page Layout – 11″ x 17 3/4″ Sheet Size – 1.63″ x 1.19″ Block – Headband – Desk Pad – White, Brown – Paper – Compact, Schedule Section, Dated Planning Page, Daily Block, Bleed Resistant, Eyelet, Sturdy, Unruled Daily Block – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Height | 17 3/4" |
| Block Height | 1.63" |
| Block Width | 1.19" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | July |
| Start Year | 2023 |
| End Month | July |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | No |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Paper |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Headband |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Features | Unruled Daily Block |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Elevation Eco Academic Desk Pad |
| Product Line | Elevation Eco |
| Manufacturer Part Number | AY751R00 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Organize your schedule with this Elevation Eco Academic Monthly Desk Pad that includes plenty of space to jot down appointments. Dated planning pages range 12 months from July to June. One-page-per-month format offers open daily blocks (1-5/8" x 1-3/16"), Sunday-through-Saturday scheduling, holidays, past/future months reference and ruled sections for monthly focus and notes. Wide, sturdy headband keeps the pages together. Paper resists ink bleed-through for fresh, clean pages throughout. Eyelet in the top wire-binding allows easy wall display.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











