Astrobrights Color Paper – Orange – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – Smooth – 500 / Ream – Acid-free, Lignin-free, Heavyweight
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Colored Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Cosmic Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Paper – Orange |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 22651 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more with this heavyweight, high-quality, 24 lb. bond. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper also provides consistent, trouble-free press performance. Paper is compatible with copiers, laser printers and inkjet printers.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Astrobrights Color Paper – Orange

Login to View Prices
Astrobrights Color Paper – Orange – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – 500 / Ream – Green Seal – Acid-free, Lignin-free, Heavyweight
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Colored Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Orbit Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Heavyweight |
| Compatibility | <ul><li>FSC</li><li>Green Seal</li></ul> |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Paper – Orange |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 22561 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more with this heavyweight, high-quality, 24 lb. bond. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper also provides consistent, trouble-free press performance. Paper is compatible with copiers, laser printers and inkjet printers.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |













