Astrobrights Color Card Stock – Terrestrial Teal – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC, Green Seal – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Terrestrial Teal |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Terrestrial Teal |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Astrobrights Color Card Stock – Terrestrial Teal – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC, Green Seal – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Terrestrial Teal |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Terrestrial Teal |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Astrobrights Color Card Stock – Terrestrial Teal – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC, Green Seal – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Terrestrial Teal |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Terrestrial Teal |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Astrobrights Color Card Stock – Terrestrial Teal – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC, Green Seal – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Terrestrial Teal |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Terrestrial Teal |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21855 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |











