Aruba Instant On AP22D Dual Band IEEE 802.11ax 1.44 Gbit/s Wireless Access Point – Indoor
Login to View Prices
The rise of the remote and hybrid workplace has increased pressure on business networks. Existing Wi-Fi infrastructure is struggling to support the explosion of devices and bandwidthhungry applications – all contributing to spotty video calls and sluggish download speeds.
The Aruba Instant On Wi-Fi 6 portfolio is designed to meet the increasing volume of connected devices that face small businesses. Our range of Wi-Fi Certified 6 access points delivers superior performance, coverage, and speed at a competitive price that is perfect for small and growing businesses.
From IOT and Point-Of-Sale devices to hundreds of guests connecting to your network, you need hardware that can keep up with changing daily demands without intervention. Aruba Instant On Wi-Fi 6 access points are designed to host from 30 to over 150 simultaneous connections. Our smart cloud management features are simple to use and quick to set up, with many enterprise-class features enabled by default.
HIGHLIGHTS | Simplicity at its best
- Wi-Fi that works right out of the box
- Performance that keeps your users happy
Security you can count on
- Protection against compromised login credentials with Two-Factor Authentication
- Future-ready WPA2/WPA3/OWE authentication for secure Wi-Fi access
We’ve got you covered
- No extra licensing fees
- Industry-leading warranty and support
The Wi-Fi 6 family features MU-MIMO, OFDMA, and up to 4 spatial streams to keep these users and devices connected while the built-in TPM, WPA3, and wireless access control lists keep your network secure. Setting up guest and employee networks is just a few taps away on the Aruba Instant On mobile app. The Smart Mesh and range boosting features in the mobile app combined with automatic beamforming provide coverage to those hard-to-reach areas of your business.
We know the critical role that Wi-Fi plays in business today – no one can afford downtime. The Aruba Instant On Wi-Fi 6 family, at every level, is designed for rapid deployment and simplified management. Be it mounting hardware, remote device management or access to the latest business-grade software, the Aruba Instant On Wi-Fi 6 hardware live to make your life easier.
- Ultra-fast 802.11ax
- Available 2.5 Gigabit Ethernet uplink port
- Wi-Fi CERTIFIED 6TM (Wi-Fi 6)
- MU-MIMO performance
- Smart Mesh Wi-Fi support
- Easy-to-use web and mobile app for setup and management
- Secure guest Wi-Fi with simple setup
- Application classification, control, and visibility
Additional information
| Weight | 12.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.90 × 3.40 × 5.90 in |
| MIMO Technology | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Network Band | Dual Band |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Package Contents | <ul><li> Instant On AP22D Wireless Access Point</li><li> Instant On Quick Start Guide</li><li> Combined Ceiling and Wall Rail Mount Clip</li><li> Desktop Mount</li><li> Ethernet Cable</li></ul> |
| Frequency Band | 2.40 GHz,5 GHz |
| Data Encryption | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Form Factor | Ceiling Mountable,Wall Mountable,Rail-mountable,Desktop |
| Power Consumption | 50 W |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Addres | |
| Encryption Standard | WPA2,WPA3 |
| Product Line | Instant On |
| Number of Network (RJ-45) P | 5 |
| Product Model | AP22D |
| Wireless Transmission Speed | 1.44 Gbit/s |
| Communication Protocols | PPPoE,DHCP,RADIUS |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet,2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| UPC | 190017676289 |
| MPN | S1U75A |
| Brand | Aruba |
















Reviews
There are no reviews yet.