Arrange X-Leg Base for 42″ to 48″ Tops, 32w x 32d x 40h, Silver
Login to View Prices
Creates a clean, contemporary aesthetic. Can be covered with optional disc shroud. For use with HON® round hospitality table tops.
Additional information
| Weight | 27.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 16.63 × 11.38 in |
| Color Family | Silver |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Silver |
| Special Features | Café Height for 42-48" Round Tops |
| Overall Depth | 31.95" |
| For Use With | HON® Arrange™ 42 to 48" Round Table Tops |
| Overall Width | 31.95" |
| Global Product Type | Indoor Dining & Cafe Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 40.15" |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Base Type | X-Base |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 190614957057 |
| MPN | HCT42LX.PR8 |
| Brand | HON® |











Reviews
There are no reviews yet.