Apple Computer 661-4485 Compatible 60W 16.5V at 3.65A Black MagSafe 1 Laptop Power Adapter and Cable
Login to View Prices
This is an Apple Computer 661-4485 compatible power adapter and power cord specifically designed for Apple Computer laptops. This product has a voltage of 16.5Vat 3.65A. Our power adapters and power cords are 100% tested and compatible with their intended system.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 3.65 A current helps your device charge quickly
- Delivers constant 16.5 V DC for smooth functioning & charging of the device
- AC Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 4.00 × 8.00 in |
| Compatible to OEM Part Numb | 661-4485 |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | Apple Laptops |
| Package Contents | <ul> <li>Apple AC Adapter</li> <li>1 x Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Notebook |
| Output Voltage | 16.5 V DC |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Output Current | 3.65 A |
| UPC | 821455659007 |
| MPN | 661-4485-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.