Apple Computer 661-4269 Compatible 60W 16.5V at 3.65A Black MagSafe 1 Laptop Power Adapter and Cable
Login to View Prices
This is a Apple Computer® 661-4269 compatible laptop power adapter and power Cable specifically designed for Apple Computer® laptops. This product has a voltage of 16.5V and a wattage of 60W. This adapter utilizes the MagSafe type connector specifically designed by Apple Computer®. Our power adapters and power Cables are 100% tested and compatible with their intended system.
- A must have for your gadgets
- 60 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- 3.65 A current helps your device charge quickly
- Delivers constant 16.5 V DC for smooth functioning & charging of the device
- Power Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 4.00 × 8.00 in |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Product Type | Power Adapter |
| Compatible to OEM Part Numb | <p>661-4269</p> |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Notebook |
| Output Voltage | 16.5 V DC |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Output Current | 3.65 A |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Package Contents | <ul> <li>Power Adapter</li> <li>1 x Power Cord</li> </ul> |
| UPC | 821455685471 |
| MPN | 661-4269-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.