- APC Replacement Battery Cartridge #48
- Genuine APC RBC are tested and certified for compatibility to restore UPS performance to the original specifications.
- Includes : All required connectors , Battery recycling guide , Installation Guide , Reusable packaging
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- Leak proof design makes it the perfect power source for your critical devices and is safe to use compared to other lead-acid batteries
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
Additional information
| Weight | 11.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.90 × 8.27 × 7.09 in |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #48 |
| Manufacturer Part Number | RBC48 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Depth | 5.9 |
| Package Contents | Replacement Battery Cartridge #48, All required connectors, Authorized Return Service (ARS) tag (currently available in the US only), Battery recycling guide, Installation Guide, Reusable packaging |
| Height | 4.3 |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Width | 5.2 |
| Product Type | Battery Unit |
| Limited Warranty | 1 Year |
| UPC | 731304221586 |
| MPN | RBC48 |
| Brand | Schneider Electric SA |

Reviews
There are no reviews yet.