APC NetBotz Leak Rope Sensor – Water Detection – Orange
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Liquid Leak Sensor |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Mercury Free | Yes |
| Product Color | Orange |
| REACH Free Of SVHC | Yes |
| Detectable Medium | Water |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 6.3" |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | <b>NetBotz Rack Monitor:<br></b><ul><li>450</li><li>550</li></ul> |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetBotz Leak Rope Sensor |
| Manufacturer Part Number | NBES0308 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Provides early detection of fluid in your data center or network closet along the entire length. Compatible with select NetBotz appliances.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>NetBotz Leak Rope Sensor</li> <li>Cable ties</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Provides early detection of fluid in your data center or network closet along the entire length.</li> <li>20ft. Cable Lenght</li> <li>Product Orientation: Tower</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |



