Apc by Schneider Electric Smart-Ups Smx 750va Towerrack Convertible Ups
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS – 2U Rack-mountable – AVR – 3 Hour Recharge – 12 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – Sine Wave – Serial Port – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace for hardware. 2 years for battery, plus 1 additional year if customers registers device to SmartConnect |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Mercury Free | Yes |
| Energy Star | Yes |
| AVR | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Transfer Time | 0 ns |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | Philippines |
| Cord Length | 8 ft |
| Height | 17" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 19.3" |
| Output Frequency | 127 Hz |
| Alarm | Overload |
| Certifications & Standards | cUL Listed |
| Product Series | SMX |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range | 82 V AC – 144 V AC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Status Indicators | <p><b>Control Panel: </b></p> <ul> <li>Multi-Function LCD Status</li> <li>Control Console</li> </ul> |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Application/Usage | Computer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMX750C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>APC commits to providing certainty in a connected world with theEcoStruxure&trade, Ready Smart-UPS&trade, X ENERGY STAR®, Certified Line Interactive UPSby delivering extended runtime and back-up scalable batteries, to keep your business going through prolonged outages, while saving you money.In addition, you can remotely monitor and/ormanage your physical infrastructure through a mobile device, tablet or PC with one of three advanced connectivity options (Network Management Card, SmartConnect or EcoStruxure IT).EcoStruxure&trade, Ready Smart-UPS&trade, X ENERGY STAR®, Certified Line Interactive UPScan be used as a standalone UPS or be installed in a NetShelter SX series, SV series, CX2 series and WX series wall-mount racks.</p> <p>Additional key benefits include…</p> <ul> <li>Automatic Voltage Regulation corrects voltage fluctuations and prolongs battery life</li> <li>Green mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency, without sacrificing protection</li> <li>Intuitive LCD interface that provides clear andaccurate information in multiple languages</li> <li>Pure sinewave output compatible with active power factor corrected servers &, sensitive electronics?Predicative battery replacement date</li> <li>Energy Meter with actual kilowatt hours of usage Emergency Power Off (EPO) switch</li> </ul> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065986651.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS </li><li>Cat 5 Ethernet cable</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Removable support feet</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li><li>Warranty card</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |
Apc by Schneider Electric Smart-Ups Smx 750va Towerrack Convertible Ups
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS – 2U Rack-mountable – AVR – 3 Hour Recharge – 12 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – Sine Wave – Serial Port – 8 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Additional Warranty Informati | 3 years repair or replace for hardware. 2 years for battery, plus 1 additional year if customers registers device to SmartConnect |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number Of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Mercury Free | Yes |
| Energy Star | Yes |
| AVR | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Number Of Battery & Surge Out | 8 |
| Transfer Time | 0 ns |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Product Color | Black |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | Philippines |
| Cord Length | 8 ft |
| Height | 17" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 19.3" |
| Output Frequency | 127 Hz |
| Alarm | Overload |
| Certifications & Standards | cUL Listed |
| Product Series | SMX |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage Range | 82 V AC – 144 V AC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Status Indicators | <p><b>Control Panel: </b></p> <ul> <li>Multi-Function LCD Status</li> <li>Control Console</li> </ul> |
| Load Capacity | 750 VA/675 W |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Application/Usage | Computer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMX750C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>APC commits to providing certainty in a connected world with theEcoStruxure&trade, Ready Smart-UPS&trade, X ENERGY STAR®, Certified Line Interactive UPSby delivering extended runtime and back-up scalable batteries, to keep your business going through prolonged outages, while saving you money.In addition, you can remotely monitor and/ormanage your physical infrastructure through a mobile device, tablet or PC with one of three advanced connectivity options (Network Management Card, SmartConnect or EcoStruxure IT).EcoStruxure&trade, Ready Smart-UPS&trade, X ENERGY STAR®, Certified Line Interactive UPScan be used as a standalone UPS or be installed in a NetShelter SX series, SV series, CX2 series and WX series wall-mount racks.</p> <p>Additional key benefits include…</p> <ul> <li>Automatic Voltage Regulation corrects voltage fluctuations and prolongs battery life</li> <li>Green mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency, without sacrificing protection</li> <li>Intuitive LCD interface that provides clear andaccurate information in multiple languages</li> <li>Pure sinewave output compatible with active power factor corrected servers &, sensitive electronics?Predicative battery replacement date</li> <li>Energy Meter with actual kilowatt hours of usage Emergency Power Off (EPO) switch</li> </ul> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065986651.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SMX 750VA Tower/Rack Convertible UPS </li><li>Cat 5 Ethernet cable</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Removable support feet</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li><li>Warranty card</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 48.61 lb |









