APC by Schneider Electric Smart-UPS Charge Mobile Battery for Microsoft Surface Hub 2S & Surface Hub 3
Login to View Prices
APC Smart-UPS Charge Mobile Battery is a lithium-ion battery system designed to power Microsoft Surface Hub 2S and Surface Hub 3 on-the-go, so you stay connected regardless of the location
- Takes lesser time to charge, compared to others
- Proprietary Battery Size battery size for better reliance and optimal performance
- 1.67 Hour maximum battery runtime provides ample time to do your routine tasks with added efficiency
- Save your precious time by recharging the battery instead of running to the store each time you run out of batteries
- Helps you keep your interactive white board ready to use anytime
Additional information
| Weight | 22.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 11.00 × 16.90 in |
| Input Voltage | 100 V AC |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Product Type | Battery |
| Product Line | Smart-UPS |
| Additional Warranty Informa | 3 years repair or replace |
| Application/Usage | Interactive White Board |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Battery Run Time | 1.67 Hour |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Smart-UPS Charge Mobile Battery for Microsoft Surface Hub 2S & Surface Hub 3</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>DC Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Detachable IEC C13 to IEC C14 Power Cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Screw Set</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>User Manual</li></ul> |
| Compatibility | <p><b>Microsoft Interactive White Boards:</b></p><ul><li> Surface Hub 2S</li><li> Surface Hub 3</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | CSH2 |
| Brand | APC by Schneider Electric |















Reviews
There are no reviews yet.