Apc by Schneider Electric Power Cord Kit (6 Ea) Locking C13 to C14 18m North America
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America – For PDU10 A – Black – 6 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | CSA |
| Current Rating | 10:00 AM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America |
| Device Supported | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8706S-NA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet, the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
Apc by Schneider Electric Power Cord Kit (6 Ea) Locking C13 to C14 18m North America
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America – For PDU10 A – Black – 6 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | CSA |
| Current Rating | 10:00 AM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America |
| Device Supported | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8706S-NA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet, the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
Apc by Schneider Electric Power Cord Kit (6 Ea) Locking C13 to C14 18m North America
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America – For PDU10 A – Black – 6 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | CSA |
| Current Rating | 10:00 AM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America |
| Device Supported | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8706S-NA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet, the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
Apc by Schneider Electric Power Cord Kit (6 Ea) Locking C13 to C14 18m North America
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America – For PDU10 A – Black – 6 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | CSA |
| Current Rating | 10:00 AM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America |
| Device Supported | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8706S-NA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet, the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
Apc by Schneider Electric Power Cord Kit (6 Ea) Locking C13 to C14 18m North America
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America – For PDU10 A – Black – 6 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Power Interconnect Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | CSA |
| Current Rating | 10:00 AM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m, North America |
| Device Supported | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8706S-NA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet, the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |









