Apc by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black – Black
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Mounting Rail Kit |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 23.2" |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | <p>NetShelter CX Mini Server Room</p> |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | APC Mounting Rail Kit, AR4000MV-FR |
| Device Supported | Server |
| Manufacturer Part Number | AR4000MV-FR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 2-component Fixed Rail Kit enables a wide variety of equipment to be rack mounted by providing 2 horizontal ledges on which to slide and place equipment. Note: requires the Netshelter CX Mini – 4 post 12U Rack Kit (AR4000MV12U) for installation.</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Convert Tower Servers to rack Servers</li><li>Use the Fixed Rail Kit to mount tower servers horizontally in the Rack</li><li>One-size fits all for non-compatible servers</li><li>Resolves issues of non-conpatability between various 3rd party vendor equipment, rails and racks</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Apc by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black
Login to View Prices
APC by Schneider Electric Mounting Rail Kit for Server – Black – Black
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Mounting Rail Kit |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 23.2" |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | <p>NetShelter CX Mini Server Room</p> |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | APC Mounting Rail Kit, AR4000MV-FR |
| Device Supported | Server |
| Manufacturer Part Number | AR4000MV-FR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 2-component Fixed Rail Kit enables a wide variety of equipment to be rack mounted by providing 2 horizontal ledges on which to slide and place equipment. Note: requires the Netshelter CX Mini – 4 post 12U Rack Kit (AR4000MV12U) for installation.</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Convert Tower Servers to rack Servers</li><li>Use the Fixed Rail Kit to mount tower servers horizontally in the Rack</li><li>One-size fits all for non-compatible servers</li><li>Resolves issues of non-conpatability between various 3rd party vendor equipment, rails and racks</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
