Basic Rack 4.992kVA PDU for Power distribution for rack-mount equipment with Single input power source. It allow users to distribute power outlets to rack-mount equipment. This PDU mount veritcally, without tools in the rear channel of a NetShelter VX.
- Vertical Mounting Capabilities – Easily mounts vertically in racks or enclosures and occupies zero U of valuable rack space, which allows more equipment in the rack. Units that mount vertically are optimized to fit in a NetShelter enclosures.
- Toolless Rack Mounting Capabilities – Server cases do not require additional tools to mount into NetShelter Enclosures, which allows the users to quickly and easily mount units in the rear of the enclosure.
- Resettable circuit breakers – Enables a quick recovery from overload events.
Additional information
| Weight | 12.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.70 × 2.20 × 63.70 in |
| Input Voltage Range | 208 V AC – 240 V AC |
| Package Contents | <li>Basic Rack 4.992kVA PDU </li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>Toolless mounting kit</li> |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13,4 x IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Product Type | PDU |
| Additional Warranty Informa | 2 years repair or replace |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Rating (VA) | 4992 VA |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13,IEC 60320 C19 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Voltage | 200 V,208 V,230 V |
| Cord Length | 10 ft |
| Product Line | Basic Rack |
| PDU Type | Basic |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Rack Height | 0U |
| Output Voltage | 200 V AC,208 V AC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | AP7541 |
| Brand | APC by Schneider Electric |














Reviews
There are no reviews yet.