Antibacterial Foaming Hand Wash, Original Scent, 7.5 oz, 8/Carton
Login to View Prices
1168 in stock
SKU:
DIA02936CT
Categories: Janitorial & Sanitation, Soaps & Dispensers
Kills 99.99% of bacteria encountered in away-from-home settings. Its hypoallergenic foam is as mild as water itself and gentle on skin. Enriched with a triple moisturizing system, this non-drying formula helps condition hands. Specially formulated for frequent hand washers.
Additional information
| Weight | 6.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.72 × 7.38 × 7.28 in |
| Footnote 1 | Value PackStock up and Save! |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | BPI Certified |
| Product Packaging | Pump Bottle |
| Scent | Original |
| Soap Type | Antibacterial Foam |
| Color(s) | Orange |
| Global Product Type | Foam Soap |
| Ship Class Code | B |
| Personal Soaps Application | Hand |
| Volume Capacity | 7.5 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 017000027258 |
| MPN | 02936CT |
| Brand | Dial® Professional |
Be the first to review “Antibacterial Foaming Hand Wash, Original Scent, 7.5 oz, 8/Carton” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.