Lorell Prominence 2.0 Lateral File
Login to View Prices
Lorell Prominence 2.0 Lateral File
Lorell Prominence 2.0 Lateral File – 36″ x 22″29″ , 1″ Top, 0.1″ Edge – 2 x File Drawer(s) – Band Edge – Material: Laminate – Finish: Gray Elm
Additional information
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.20 × 8.50 × 8.40 in |
| Attribute13Name | 20% |
| Manufacturer | Lorell |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute23Name | PL2236GE |
| Attribute12Name | 95% |
| Attribute27Name | <ul> <li>Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit</li> <li>Hangrails</li> </ul> |
| Attribute25Name | <p>Two-drawer lateral file is part of the Lorell Prominence 2.0 Series that offers an elegant design perfect for your executive office suites. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Lateral file is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. Anti-tip mechanism provides safe use when smoothly opening the file drawers equipped with full-suspension, ball-bearing slides. Both drawers lock for security. They hold letter-size and legal-size hanging files with included hangrails. The 3/4" adjustable glides allow it to remain level on uneven surfaces. Lateral file ships fully assembled for immediate use.</p> |
| Attribute26Name | 1 Each |
| Attribute22Name | Office |
| Attribute28Name | Lifetime |
| Dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| Product Material | Laminate |
| Attribute1Name | Lateral File |
| Attribute20Name | Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit |
| Attribute17Name | Lorell |
| Attribute16Name | Prominence 2.0 |
| Attribute24Name | |
| File Size Supported | Letter/Legal |
| Attribute2Name | Band |
| Attribute3Name | 2 |
| Attribute14Name | No |
| Attribute15Name | ANSI/BIFMA |
| Attribute11Name | Yes |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1033585 |
| Brand | Lorell |
| product-type | Lateral File |
| edge-style | Band |
| total-number-of-drawers | 2 |
| drawer-type | File |
| product-color-finish | Gray Elm |
| country-of-origin | Canada |
| shape | Rectangle |
| orientation | Lateral |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 0.95 |
| post-consumer-waste | 0.2 |
| assembly-required | No |
| product-series | Prominence 2.0 |
| brand-name | Lorell |
| features | Adjustable Glide |
| product-name | Prominence 2.0 Lateral File |
| application-usage | Office |
| manufacturer-part-number | PL2236GE |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Two-drawer lateral file is part of the Lorell Prominence 2.0 Series that offers an elegant design perfect for your executive office suites. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top features matching 3mm edgebanding. Lateral file is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. Anti-tip mechanism provides safe use when smoothly opening the file drawers equipped with full-suspension, ball-bearing slides. Both drawers lock for security. They hold letter-size and legal-size hanging files with included hangrails. The 3/4" adjustable glides allow it to remain level on uneven surfaces. Lateral file ships fully assembled for immediate use.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| limited-warranty | Lifetime |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.