AMD Ryzen Threadripper 7000 7980X Tetrahexaconta-core (64 Core) 3.20 GHz Processor – OEM Pack
Login to View Prices
Design. Build. Accelerate. On The Ultimate Workstation Processor
Let AMD Ryzen™ Threadripper™ processors be the productivity boosting engine at the heart of your next professional workstation.
- The processor features Socket sTR5 socket for installation on the PCB
- Ryzen Threadripper product line processor for your convenience and optimal usage
- 5 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 64 MB L2 + 256 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Additional information
| Processor Threads | 128 |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Product Model | 7980X |
| Package Type | OEM |
| L2 Cache | 64 MB |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Product Series | 7000 |
| L1 Cache | 4 MB |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| Integrated Graphics | No |
| 64-bit Processing | Yes |
| Product Type | Processor |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Process Technology | 5 nm |
| Overclocking Speed | 5.10 GHz |
| Product Line | Ryzen Threadripper |
| L3 Cache | 256 MB |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| MPN | 100-000001350 |
| Brand | AMD |












Reviews
There are no reviews yet.