AMD Ryzen 5 7000 7600 Hexa-core (6 Core) 3.80 GHz Processor – Retail Pack
Login to View Prices
AMD Ryzen 5 7000 7600 Hexa-core (6 Core) 3.80 GHz Processor – Retail Pack – 32 MB L3 Cache – 6 MB L2 Cache – 64-bit Processing – 5.10 GHz Overclocking Speed – 5 nm – Socket AM5 – AMD Radeon Graphics Yes Graphics – 65 W – 12 Threads
- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- Ryzen 5 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 5 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 6 MB L2 + 32 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for amazing graphics output
Additional information
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Manufac | AMD |
| Integrated Graphics | Yes |
| Product Model | 7600 |
| L3 Cache | 32 MB |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Series | 7000 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Product Type | Processor |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.80 GHz |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Package Type | Retail |
| Processor Threads | 12 |
| L2 Cache | 6 MB |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Process Technology | 5 nm |
| Overclocking Speed | 5.10 GHz |
| UPC | 0 |
| MPN | 100-100001015BOX |
| Brand | AMD |












Reviews
There are no reviews yet.