With 50% more calcium than dairy milk, almond milk is also an excellent source of vitamins D and E. Silk almond milk is all-purpose—drink it, blend it, or use it in recipes. It’s vegan and free of dairy, soy, gluten, carrageenan, and artificial flavors and colors.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.51 × 3.70 × 3.47 in |
| Flavor | Original |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Contains Soy | No |
| Contains Dairy | No |
| Kosher | Yes |
| Vegan | Yes |
| Global Product Type | Milk Alternatives |
| Beverage Type | Almond Milk |
| Gluten Free | Yes |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Product Packaging | Aseptic Box |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025293001251 |
| MPN | 443870 |
| Brand | Silk® |









Reviews
There are no reviews yet.