Alliance Rubber 37338 Non-Latex Rubber Bands – Size 33
Login to View Prices
Alliance Rubber 37338 Non-Latex Rubber Bands – Size #33 – 1/4 lb. poly bag contains approx. 180 bands – 3 1/2″ x 1/8″ – Orange
Additional information
| Brand | Alliance Rubber Company |
|---|---|
| Product Type | Rubber Band |
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Size Standard | 2033-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Poly |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 0.1" |
| Brand Name | Non-Latex |
| Features | Stretchable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Product Name | Rubber Bands |
| Application/Usage | Laboratory |
| Manufacturer Part Number | 37338 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1032792743.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |











