All Day Use Non-Studded Chair Mat for Hard Floors, 46 x 60, Rectangular, Clear
Login to View Prices
Non-studded design protects hard floor surfaces from caster wear, spills and heavy traffic. Ideal for use on wood, tile, laminate and other hard floors (Not suitable for use on concrete floors). Non-orthophthalate, non-cadmium formula promotes a healthy work environment. Classic straight edge finish.
Additional information
| Weight | 15.6450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60.00 × 46.00 × 0.06 in |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Length | 60" |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Disclaimer Statement | Not suitable for use on concrete floors. |
| Mat Surface | Hard Floors |
| Shape | Rectangular |
| Material(s) | Vinyl |
| Application | Hard Floors |
| Backing Material | Vinyl |
| Width | 46" |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Thickness | 0.09" |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Backing Type | Non-Studded |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167200855 |
| MPN | CM2E442FALEPL |
| Brand | Alera® |



















Reviews
There are no reviews yet.