Alera Valencia Flip Training Table Base, Modesty Panel, 28.5w x 19.75d x 28.5h, Black
Login to View Prices
For Valencia Series table tops. Durable, powder-coated steel resists chipping and scratching, includes detachable modesty panel. Flip-down mechanism to fold and nest tables. Four locking casters for mobility or four glides for fixed usage. Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH.Package Includes: (4) Casters; (4) Glides
Additional information
| Weight | 28.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 27.40 × 5.90 in |
| Caster/Glide/Wheel | Four Casters and Glides |
| Overall Depth | 19.75" |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Height (Max) | 28.5" |
| Color Family | Black |
| Base/Leg Material | Steel |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Package Includes | (4) Glides |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| For Use With | Alera® 48" and 36" Table Tops |
| Base Type | Modesty Panel |
| Overall Width | 28.5" |
| Special Features | Standard—For 36" to 48" tops. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167302658 |
| MPN | ALEVA734836BK |
| Brand | Alera® |













Reviews
There are no reviews yet.