Alera Open Office Desk Series Low File Cabinet Credenza, 2-Drawer: Pencil/File,Legal/Letter,1 Shelf,Mahogany,29.5×19.13×22.88
Login to View Prices
Sturdy file cabinet holds letter or legal files and is great for storage or as a low credenza with your desk. Can be used as a return to expand your desk space to create “L” or “U” shaped desk configurations. Coordinating laminates for use with Alera® Valencia, Sedina, or Open Office Desk Series. Three storage spaces including lateral file drawer, pencil drawer, and open storage. Full extension, ball-bearing slides for easy access to everything. Configurable left or right-handed. Durable woodgrain laminate is scratch, dent, and water-resistant. Leveling glides compensate for uneven floors. Two, fold-away safety keys.
Additional information
| Weight | 94.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.09 × 21.65 × 25.79 in |
| Overall Width | 29.5" |
| Corner/Edge Protector | 0.12" Plastic T-Mold Band |
| Edge Detail Profile | Bullnose |
| Ship Class Code | F |
| Series Name | Alera® Open Office Desk Series |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Additional Compartment Deta | Open-Format Fixed Top Shelf |
| For Use With | Alera® Open Office Desk Series, Sedina Series, Valencia Series |
| Drawer Configuration | Pencil/File |
| Additional Compartment Coun | 1 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Color Family | Mahogany |
| Top Thickness | 1" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Color(s) | Mahogany |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 22.88" |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Glide/Feet Details | Four Adjustable-Leveling Glides |
| Caster Indicator | No |
| Overall Depth | 19.13" |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Global Product Type | Lateral Desk Pedestals |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Special Features | Two Drawers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167305161 |
| MPN | ALELS583020MY |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.