Alera Hospitality Series Single-Column Bases, 27.5″ Diameter x 40.38″h, 300 lb Cap, Steel, Black
Login to View Prices
Classic table bases work great to create hospitality, meeting, conference, or quick-huddle setups. Constructed with a reinforced steel base and a single column for stability. The X-shaped base provides room to pull up chairs or stools and allows for ample leg room. Built-in leveling glides help compensate for uneven floor surfaces. Designed for use with Alera® Reversible Laminate Tabletops. Tops and Bases Sold Separately – ORDER BOTH.
Additional information
| Weight | 28.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.58 × 27.17 × 4.72 in |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 300 lbs evenly distributed |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Overall Depth | 27.5" |
| Height (Max) | 40.38" |
| Overall Width | 27.5" |
| Disclaimer Statement | Tops and Bases Sold Separately—ORDER BOTH. |
| Special Features | Bistro—Standing height. |
| Base Type | Single Column |
| For Use With | Alera® Tabletops and Table Bases |
| Global Product Type | Indoor Dining & Cafe Table Bases/Legs |
| Color Family | Black |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167305314 |
| MPN | ALETBH423B |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.