Alba Hormilena Wall Clock – Analog – Quartz
Additional information
| Brand | Alba, Inc |
|---|---|
| Product Type | Wall Clock |
| Clock Shape | Round |
| Battery Size Supported | AA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Diameter | 11.8" |
| Movement | Quartz |
| Country Of Origin | China |
| Clock Format | Analog |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Alba |
| Features | Low Noise |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Product Name | Hormilena Wall Clock |
| Manufacturer Part Number | HORMILENAG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a natural, sleek touch to your walls by hanging the Hormilena Walnut Wood Wall Clock. Thin side provides a minimalist look that fits perfectly in your office or waiting area. White numbers boldly stand out and are easy to read against the contrasting the gray background. Dark, wood-colored hands add a pop of color while remaining chic and complementary to the clock's design. Quality, medium-density fiberboard (MDF) provides sturdiness and longevity for a long-lasting life span. Your reception area or office will remain quiet and noise-free without the constant ticking noise most clocks make. Clock is accurate and provides the correct time of day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Battery |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Thickness | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 13.62 oz |
| Package Qty | 10 |















