AeraMax® 90 Air Purifier – True HEPA, PlasmaTrue – 200 Sq. ft. – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Air Purifier |
| Maximum Coverage Area | 200 Sq. ft. |
| Purification Technology | PlasmaTrue |
| Particle Removal Efficiency | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Particle Size | 0.300 µ, m |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 27.3" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 8.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Filter Indicator Light |
| Status Indicators | Filter Change Indicator |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | AeraMax 90 Air Purifier |
| Product Line | AeraMax |
| Application/Usage | Remove Smoke |
| Manufacturer Part Number | 9286001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | AeraMax 90 Air Purifier effectively purifies air in a 100 to 200 square foot room with ultra-quiet operation and features the innovative AeraSmart Sensor. This special sensor monitors the air quality and automatically adjusts the fan speed to keep your air purified. The True HEPA filter with AeraSafe antimicrobial treatment safely removes 99.97 percent of airborne particles as small as 0.3 microns, including pollen, ragweed and other allergens, viruses, germs, dust mites, mold spores and odors. The air purifier also includes the Aera Setting for cold/flu and allergy season conditions and a high-impact plastic casing. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025881249.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 9.94 lb |













