Fellowes AeraMax SE Combo Filter
Login to View Prices
Fellowes AeraMax SE Combo Filter
Fellowes AeraMax SE Combo Filter – HEPA/Activated Carbon – Remove Allergens, Remove Pollen, Remove Dust, Remove Pet Dander, Remove Smoke – 100% Particle Removal Efficiency – 0 mil Particles – 13.4″ Height x 10.3″ Width x 10.3″ Depth
Additional information
| Weight | 4.7300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.87 × 10.87 × 14.75 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Filtration For | Smoke |
| Disclaimer Statement | Protect your Purifier: To ensure stated performance and efficacy of your Fellowes air purifier, only use genuine Fellowes branded filters. Off-brand filters may damage and affect the performance of your unit and void your unit's warranty. |
| Ship Class Code | B |
| Series Name | Fellowes® AeraMax® |
| Air Cleaner Compatibility | Fellowes® AeraMax® SE |
| Air Purifier Filter Type | Pre-Filter, H13 True HEPA, Carbon Filter |
| Global Product Type | HEPA/Carbon Air Purifier Filters |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859781997 |
| MPN | 9787902 |
| Brand | Fellowes® |
| product-type | Air Filter |
| filter-type | HEPA/Activated Carbon |
| particle-removal-efficiency | 1 |
| particle-size | 0 mil |
| product-color | White |
| color-family | Dual Color |
| country-of-origin | China |
| height | 13.4" |
| width | 10.3" |
| depth | 10.3" |
| brand-name | Fellowes |
| manufacturer | Fellowes, Inc. |
| product-name | AeraMax SE Combo Filter |
| product-line | AeraMax |
| manufacturer-part-number | 9787801 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Keep up with recommended filter changes and ensure your AeraMax SE Air Purifier is providing the most power purification possible with this AeraMax SE Combo Filter. It combines the function of three filters – Fellowes Pre-Filter, H13 True HEPA Filter and Carbon Filter – for optimal purification. H13 True HEPA filtration function captures up to 99.95 percent of particles as small as 0.1 microns including allergens, pollen, dust, pet dander and smoke. Filter provides a long-lasting, one-year estimated life depending on filter conditions. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1074404577.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 2.82 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.