AeraMax AeraMax SE Combo Filter – HEPA/Activated Carbon – Remove Allergens, Remove Pollen, Remove Dust, Remove Pet Dander, Remove Smoke – 100% Particle Removal Efficiency – 0 mil Particles – 13.4″ Height x 10.3″ Width x 10.3″ Depth
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Air Filter |
| Filter Type | HEPA/Activated Carbon |
| Particle Removal Efficiency | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Particle Size | 0 mil |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Height | 13.4" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 10.3" |
| Brand Name | AeraMax |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | AeraMax SE Combo Filter |
| Application/Usage | Remove Smoke |
| Manufacturer Part Number | 9787801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep up with recommended filter changes and ensure your AeraMax SE Air Purifier is providing the most power purification possible with this AeraMax SE Combo Filter. It combines the function of three filters – Fellowes Pre-Filter, H13 True HEPA Filter and Carbon Filter – for optimal purification. H13 True HEPA filtration function captures up to 99.95 percent of particles as small as 0.1 microns including allergens, pollen, dust, pet dander and smoke. Filter provides a long-lasting, one-year estimated life depending on filter conditions. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.82 lb |













