Advanced Performance Wipers, 9 x 16.75, White, 100/Dispenser Pack, 10 Dispenser Packs/Carton
Login to View Prices
Choose durable wipers for their pleasant, cloth-like feel. Highly absorbent wipers. They are resistant to many solvents which make them ideal for cleaning up grease and oil. Easy-to-use wipes are low-linting. Perfect for the automotive and aerospace industries.
Additional information
| Weight | 15.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.94 × 14.25 × 10.69 in |
| Dirt Types | Streaks |
| Number of Towels/Wipes Per | 1,000 |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 16.75" |
| Special Features | Ten Pack Dispensers of 100 |
| Applicable Material | Automotive |
| Product Packaging | Box |
| Ship Class Code | C |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
| Material(s) | Polyester |
| Width | 9" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507987772 |
| MPN | BWK-A105IDW2 |
| Brand | Boardwalk® |










Reviews
There are no reviews yet.