AddOn 8GB DDR4 SDRAM Memory Module – For Desktop PC – 8 GB – DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM – 2666 MHz – CL17 – 1.20 V – Non-ECC – Unbuffered – 288-pin – DIMM
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.50 × 2.00 × 6.50 in |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Desktop PC |
| Product Type | RAM Module |
| Memory Size | 8 GB |
| Form Factor | DIMM |
| Error Checking | Non-ECC |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Country of Origin | China |
| UPC | 821456024453 |
| MPN | 3TK87AA-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.