AddOn 6in USB 2.0 (A) Male to Micro-USB 2.0 (B) Male Black Cable
Login to View Prices
This is a 6in USB 2.0 (A) male to Micro-USB 2.0 (B) male black cable. It allows your standard USB 2.0 (A) equipped laptop, PC, or USB charger to connect to any micro-USB 2.0 (B) equipped device, such as a smart phone, tablet or MP3 player. The USB 2.0 (A) connector also grants backwards compatibility to any USB 1.x (A) equipped device. Our cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
- Allows easy connection between devices and helps transfer data quickly with accuracy
- Features Micro-USB/USB cable type for your convenience and desired usability
- Fully compatible with smartphones
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 7.00 × 2.00 in |
| TAA Compliant | No |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | Micro-USB/USB |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Connector on Second End Det | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type on First End | Micro USB 2.0 Type B – Male |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Connector on First End Deta | Micro USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Type on Second En | USB 2.0 Type A – Male |
| Packaged Quantity | 1 |
| Device Supported | Notebook,PC,USB Charger,Smartphone,Tablet,MP3 Player |
| Product Color | Black |
| UPC | 195285027016 |
| MPN | USB2MICROUSB6IN |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.