TruSens Performance Series Air Purifier, Z-7000 – True HEPA, Activated Carbon, Ultraviolet – 2000 Sq. ft. – 3882.4 gal/min – White
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Air Purifier |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Maximum Air Flow | 3882.4 gal/min |
| Number Of Fan Speeds | 5 |
| AHAM Smoke Rating (CADR) | 519 |
| Maximum Coverage Area | 2000 Sq. ft. |
| Purification Technology | Ultraviolet |
| Particle Removal Efficiency | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| AHAM Certified | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Filter Material | Activated Carbon |
| Height | 14.7" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 31.7" |
| Brand Name | TruSens |
| Features | Auto Mode |
| Status Indicators | <p>AQI Indicator Digital and Color Display</p> |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | 7000-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | 7000-01-01T06:00:00.000Z |
| Power Consumption | 119 W |
| Application/Usage | Remove Odor |
| Manufacturer Part Number | Z7000AP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Air purification designed for large professionial spaces with dual-sided True HEPA/Activated Carbon filtration, TRU-BEAM&trade, UV-C light, plus SensorPod&trade, and AQI monitor Z-7000. TRU-BEAM&trade, UV-C inactivates on average 99.9% of viruses and bacteria trapped in the True HEPA filter. The True HEPA filter captures airborne viruses and bacteria while the Activated Carbon filter breaks down volatile organic compounds (VOCs) like smoke and odours. The pre-filter captures larger particles in the air like pet dander and skin particles. Covers 2000 sq. ft at 2 air changes per hour. Carbon, dual HEPA, and UV. Auto mode. Timer settings of 2, 4, 8, or 12 hours. 30-66 dB noise level. White/Silver. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 46.30 lb |











