3m&Trade Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor with 3m&Trade Comply&Trade Magnetic Attach 169 Pf270w9em
Login to View Prices
3M™ Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor with 3M™ COMPLY™ Magnetic Attach, 16:9, PF270W9EM – For 27″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Scratch Resistant, Fingerprint Resistant – Anti-glare
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 23.84" x 13.42" |
| Touch Compatibility | No |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Country Of Origin | United States |
| Orientation | Landscape |
| Height | 13.43" |
| Width | 23.86" |
| Brand Name | 3M |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Features | Reversible Matte-to-Glossy |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | PF270W9EM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The 3M&trade, COMPLY&trade, Magnetic Attach for Monitors allows you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place. Leveraging the power of rare earth magnets, the proprietary modern design seamlessly attaches the privacy filter to the monitor display, ensuring a crisp, clear image. |
| Package Contents | <ul> <li>Privacy Screen Filter</li> <li>3M COMPLY Magnetic Attach</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |











