3m&Trade Anti-Glare Filter for 238in Monitor 169 Ag238w9b
Login to View Prices
3M™ Anti-Glare Filter for 23.8in Monitor, 16:9, AG238W9B – For 23.8″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant – Anti-glare
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Standard Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 23.8" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Matte |
| Anti Glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 20.77" x 11.69" |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | No |
| Screen Attachment | Slide Mount |
| Country Of Origin | United States |
| Orientation | Landscape |
| Height | 11.69" |
| Width | 20.75" |
| Brand Name | 3M |
| Durability | Dust Resistant |
| Features | Reversible Matte-to-Matte |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Anti-Glare Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | AG238W9B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3M&trade, Anti-Glare Filters help diffuse glare and reduce mirror-like reflections so your screen is easier to see even in challenging and changing indoor lighting conditions, brightly lit indoor areas, or near windows. Compatible with most touchscreen displays, the matte surface cleans easily and hides fingerprints. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035233267.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 1 Year |














