3M™ VentureTape #1500 General Purpose Cloth Duct Tape 2 IN x 60 Yards Silver
Login to View Prices
3M™ VENTURETAPE GENERAL PURPOSE CLOTH DUCT TAPE SILVER 2 IN X 60 YARDS -70008900048 A VERSATILE HIGH PERFORMING PRODUCT VENTURE TAPE 1500 APPLIES EASILY WILL NOT CURL WHEN UNWOUND AND CONFORMS WELL TO IRREGULAR SURFACES PROVIDING SUPERIOR PERFORMANCE AND DURABILITY OVER A WIDE RANGE OF CONDITIONS. SILVER. 3M™ VENTURE TAPE 1500 IS A 12 MIL (300 M) HIGH STRENGTH PREMIUM QUALITY POLYETHYLENE (PE) COATED CLOTH DUCT TAPE COATED WITH AN AGGRESSIVE RUBBER PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE.
Additional information
| Weight | 0.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 6.00 × 2.00 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| UNSPSC | 31201501 |
| UPC | 750351150014 |
| MPN | 7100043836 |
| Brand | 3m |






Reviews
There are no reviews yet.