3M Red Buffer Pad 5100 – 5/Carton – Round x 14″ Diameter – Buffing, Cleaning, Polishing, Scrubbing, Hard Surface – Hard Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Textured, Abrasive, Durable, Scratch Remover, Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover, Clog Resistant – Polyester Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Pad Diameter | 14" |
| Floor Type | Hard |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Clog Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | 5100-01-01T06:00:00.000Z |
| Application/Usage | Hard Surface |
| Manufacturer Part Number | 8389 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Red Buffer Pad 5100 is a floor maintenance, cleaning and buffing pad made of polyester fiber in an open textured, nonwoven construction. Cleaning and polishing abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable resin system that permeates the entire pad. Unique design and durable construction make these pads the industry standard for consistent performance and long life. Buffer pads are designed to be used for auto-scrubbing, spray cleaning or dry buffing of hard-surface floors. They are compatible with standard, low-speed automatic scrubbers and rotary floor machines (175 to 600 RPM).</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
3M Red Buffer Pad 5100 – 5/Carton – Round x 14″ Diameter – Buffing, Cleaning, Polishing, Scrubbing, Hard Surface – Hard Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Textured, Abrasive, Durable, Scratch Remover, Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover, Clog Resistant – Polyester Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Pad Diameter | 14" |
| Floor Type | Hard |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Clog Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | 5100-01-01T06:00:00.000Z |
| Application/Usage | Hard Surface |
| Manufacturer Part Number | 8389 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Red Buffer Pad 5100 is a floor maintenance, cleaning and buffing pad made of polyester fiber in an open textured, nonwoven construction. Cleaning and polishing abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable resin system that permeates the entire pad. Unique design and durable construction make these pads the industry standard for consistent performance and long life. Buffer pads are designed to be used for auto-scrubbing, spray cleaning or dry buffing of hard-surface floors. They are compatible with standard, low-speed automatic scrubbers and rotary floor machines (175 to 600 RPM).</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |







