Business Source Interdepartmental Envelopes – Inter-department – #28 – 10″ Width x 13″ Length – 28 lb – Self-sealing – Kraft – 100 / Box – Brown Kraft
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Envelope |
| Closure Type | Self-sealing |
| Mailer/Envelope Classification | #28 |
| Mailer/Envelope Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Basis Weight | 28 lb |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Interdepartmental Envelopes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Manufacturer Part Number | 4547 |
| Marketing Information | <p>Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with three columns across. This style of interdepartment envelope uses boxes rather than lines for delivery information. Each box is printed with NAME and DEPARTMENT. Envelopes are printed two sides with space for 63 entries. Reusable, self-sealing flap secures the envelope and its contents.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
Business Source Interdepartmental Envelopes – Inter-department – #28 – 10″ Width x 13″ Length – 28 lb – Self-sealing – Kraft – 100 / Box – Brown Kraft
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Envelope |
| Closure Type | Self-sealing |
| Mailer/Envelope Classification | #28 |
| Mailer/Envelope Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Basis Weight | 28 lb |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Interdepartmental Envelopes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Manufacturer Part Number | 4547 |
| Marketing Information | <p>Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with three columns across. This style of interdepartment envelope uses boxes rather than lines for delivery information. Each box is printed with NAME and DEPARTMENT. Envelopes are printed two sides with space for 63 entries. Reusable, self-sealing flap secures the envelope and its contents.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
Business Source Interdepartmental Envelopes – Inter-department – #28 – 10″ Width x 13″ Length – 28 lb – Self-sealing – Kraft – 100 / Box – Brown Kraft
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Envelope |
| Closure Type | Self-sealing |
| Mailer/Envelope Classification | #28 |
| Mailer/Envelope Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Basis Weight | 28 lb |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Interdepartmental Envelopes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Manufacturer Part Number | 4547 |
| Marketing Information | <p>Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with three columns across. This style of interdepartment envelope uses boxes rather than lines for delivery information. Each box is printed with NAME and DEPARTMENT. Envelopes are printed two sides with space for 63 entries. Reusable, self-sealing flap secures the envelope and its contents.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
Business Source Interdepartmental Envelopes – Inter-department – #28 – 10″ Width x 13″ Length – 28 lb – Self-sealing – Kraft – 100 / Box – Brown Kraft
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Envelope |
| Closure Type | Self-sealing |
| Mailer/Envelope Classification | #28 |
| Mailer/Envelope Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Basis Weight | 28 lb |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Interdepartmental Envelopes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Manufacturer Part Number | 4547 |
| Marketing Information | <p>Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with three columns across. This style of interdepartment envelope uses boxes rather than lines for delivery information. Each box is printed with NAME and DEPARTMENT. Envelopes are printed two sides with space for 63 entries. Reusable, self-sealing flap secures the envelope and its contents.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |







