Brother P-Touch Industrial Tze Tape Cartridges

Login to View Prices
Brother P-touch Industrial TZe Tape Cartridges – 1/2″ Width – Permanent Adhesive – Black, Clear – Polyethylene – 1 Each – Temperature Resistant, Chemical Resistant, Abrasion Resistant
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Label Tape |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from the original purchase date or the rated life of consumable, whichever comes first.</p> |
| Product Color | Clear |
| Laminated | Yes |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Japan |
| Adhesive Type | Permanent |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | TZ |
| Brand Name | Brother |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | TZES131 |
| Product Name | P-touch Industrial TZe Tape Cartridges |
| Label Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | TZES131 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laminated tape cartridge features heavy-duty, adhesive-backed polyethylene tapes that stand up to extreme temperatures (-50 degrees C to 200 degrees C), moisture, chemicals, and abrasion. Ideal for industrial applications in manufacturing, telecommunications, pharmaceutical, medical and other commercial industries. These tapes with extra-strength adhesive can be used in all TZ machines.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
Brother P-touch Industrial TZe Tape Cartridges – 1/4″ Width – White – Polyethylene – 1 Each – Temperature Resistant, Chemical Resistant, Abrasion Resistant, Adhesive, Heavy Duty, Durable
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Label Tape |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from the original purchase date or the rated life of consumable, whichever comes first.</p> |
| Product Color | White |
| Laminated | Yes |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | TZ |
| Brand Name | Brother |
| Features | Durable |
| Compatibility | Brother P-touch PTD800W Desktop Thermal Transfer Printer – Label Print – USB |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | TZES211 |
| Product Name | P-touch Industrial TZe Tape Cartridges |
| Label Width | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | TZES211 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laminated tape cartridge features heavy-duty, adhesive-backed polyethylene tapes that stand up to extreme temperatures (-50 degrees C to 200 degrees C), moisture, chemicals, and abrasion. Ideal for industrial applications in manufacturing, telecommunications, pharmaceutical, medical and other commercial industries. These tapes with extra-strength adhesive can be used in all TZ machines.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
Brother P-touch Industrial TZe Tape Cartridges – 3/8″ Width – White – Polyethylene – 1 Each – Temperature Resistant, Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Adhesive
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Label Tape |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from the original purchase date or the rated life of consumable, whichever comes first.</p> |
| Product Color | White |
| Laminated | Yes |
| Moisture Resistant | Yes |
| Label Format | Roll |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | TZ |
| Brand Name | Brother |
| Features | Adhesive |
| Compatibility | Brother P-touch PTD800W Desktop Thermal Transfer Printer – Label Print – USB |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | TZES221 |
| Product Name | P-touch Industrial TZe Tape Cartridges |
| Label Width | 2001-03-08T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | TZES221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laminated tape cartridge features heavy-duty, adhesive-backed polyethylene tapes that stand up to extreme temperatures (-50 degrees C to 200 degrees C), moisture, chemicals, and abrasion. Ideal for industrial applications in manufacturing, telecommunications, pharmaceutical, medical and other commercial industries. These tapes with extra-strength adhesive can be used in all TZ machines.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
Brother P-touch Industrial TZe Tape Cartridges – 1/2″ Width – White – Polyethylene – 1 Each – Chemical Resistant, Temperature Resistant, Abrasion Resistant
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Label Tape |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from the original purchase date or the rated life of consumable, whichever comes first.</p> |
| Product Color | White |
| Laminated | Yes |
| Moisture Resistant | Yes |
| Label Format | Roll |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | TZ |
| Brand Name | Brother |
| Features | Abrasion Resistant |
| Compatibility | Brother P-touch PTD800W Desktop Thermal Transfer Printer – Label Print – USB |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | TZES231 |
| Product Name | P-touch Industrial TZe Tape Cartridges |
| Label Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | TZES231 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Laminated tape cartridge features heavy-duty, adhesive-backed polyethylene tapes that stand up to extreme temperatures (-50 degrees C to 200 degrees C), moisture, chemicals, and abrasion. Ideal for industrial applications in manufacturing, telecommunications, pharmaceutical, medical and other commercial industries. These tapes with extra-strength adhesive can be used in all TZ machines. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018839982.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
Brother P-Touch Industrial Tze Tape Cartridges

Login to View Prices
Brother P-touch Industrial TZe Tape Cartridges – 15/32″ Width – Black, Yellow – Polyethylene – 1 Each – Temperature Resistant, Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Fade Resistant, Durable
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Label Tape |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from the original purchase date or the rated life of consumable, whichever comes first.</p> |
| Product Color | Yellow |
| Laminated | Yes |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | TZ |
| Brand Name | Brother |
| Features | Durable |
| Compatibility | Brother – GL-100, PT-1000, PT-1000BM, PT-1010, PT-1010B, PT-1010NB, PT-1010R, PT-1010RDT, PT-1010S, PT-1090, PT-1090BK, PT-1100, PT-1100QL, PT1100SB, PT-1100SBVP, PT-1100ST, PT-1120, PT-1130, PT-1160, PT-1170, PT-1170S, PT-1180, PT-1180SC, PT-1180SP, PT-1190, PT-1200, PT-1230PC, PT-1280, PT-1280BT, PT-1280SP, PT-1280SR, PT-1280TG, PT-1280VP, PT-128AF, PT-1290, PT-1290BT, PT-1290BT2, PT-1290RS, PT-1290SBVP, PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1700, PT-1750, PT-1750SC, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-1880C, PT-1880SC, PT-1880W, PT-18R, PT-18RKT, PT-1900, PT-1900C, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-200, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2470, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-340, PT-350, PT-3600, PT-4000, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-6100, PT-7100, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D200, PT-D200BT, PT-D200DA, PT-D200MA, PT-D200SA, PT-D210, PT-D400, PT-D400AD, PT-D400VP, PT-D450, PT-D600, PT-D600VP, PT-E100, PT-E300, PT-E300VP, PT-E500, PT-E500VP, PT-E550W, PT-E550WVP, PT-H100, PT-H105, PT-H300, PT-H300LI, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, ST-1150, ST-1150DX, ST-5 |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | TZES631 |
| Product Name | P-touch Industrial TZe Tape Cartridges |
| Label Width | 15/32" |
| Manufacturer Part Number | TZES631 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Laminated tape cartridge features heavy-duty, adhesive-backed polyethylene tapes that stand up to extreme temperatures (-50 degrees C to 200 degrees C), moisture, chemicals, and abrasion. Ideal for industrial applications in manufacturing, telecommunications, pharmaceutical, medical and other commercial industries. These tapes with extra-strength adhesive can be used in all TZ machines.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
















