Cardinal ClearVue Locking Round-ring Treated Binder – 5/8″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 125 Sheet Capacity – 5/8″ Spine Width – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Polypropylene – White – 12.48 oz – Clear Overlay, Locking Ring, Horizontal Pocket – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Spine Size | 2001-05-08T05:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2001-05-08T05:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 125 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2005-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | White |
| Product Series | ClearVue |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Horizontal Pocket |
| Length | 2005-09-04T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 32250 |
| Product Name | ClearVue Locking Round-ring Treated Binder |
| Manufacturer Part Number | 32250 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ClearVue Locking Round-ring Binder features antimicrobial properties built-in to protect the product. Clear, nonglare, nonstick overlays on front, back and spine allow easy insertion of custom title sheets or graphics. Free templates are available online to customize title pages. Locking round rings mounted on the spine hold letter-size contents securely. 5/8" ring capacity holds approximately 125 sheets. Horizontal pockets on the interior front and back covers offer additional storage. Each pocket holds 40 sheets. View binder also offers polypropylene construction, exposed rivets and a sturdy chipboard core.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Additional Information | <ul><li>Front Cover Insert Size: 8.5" x 11"</li><li>Spine Insert Size: .625" x 11.5"</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 12.48 oz |
Cardinal ClearVue Locking Round-ring Treated Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 375 Sheet Capacity – 1 3/5″ Spine Width – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Polypropylene – White – 1.14 lb – Clear Overlay, Locking Ring, Horizontal Pocket – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Spine Size | 2005-01-03T06:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2005-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Color | White |
| Product Series | ClearVue |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Horizontal Pocket |
| Length | 2004-10-03T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 32215 |
| Product Name | ClearVue Locking Round-ring Treated Binder |
| Manufacturer Part Number | 32215 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ClearVue Locking Round-ring Binder features antimicrobial properties built-in to protect the product. Clear, nonglare, nonstick overlays on front, back and spine allow easy insertion of custom title sheets or graphics. Free templates are available online to customize title pages. Locking round rings mounted on the spine hold letter-size contents securely. 1-1/2" ring capacity holds approximately 375 sheets. Horizontal pockets on the interior front and back covers offer additional storage. Each pocket holds 40 sheets. View binder also offers polypropylene construction, exposed rivets and a sturdy chipboard core.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Additional Information | <ul><li>Front Cover Insert Size: 8.5" x 11"</li><li>Spine Insert Size: 1.6" x 11.5"</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.14 lb |
Cardinal ClearVue Locking Round-ring Treated Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 250 Sheet Capacity – 1″ Spine Width – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Polypropylene – White – 13.28 oz – Recycled – Clear Overlay, Locking Ring, Horizontal Pocket – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Spine Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 250 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1952-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2005-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2005-01-03T06:00:00.000Z |
| Color | White |
| Product Series | ClearVue |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Horizontal Pocket |
| Length | 2004-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 32200 |
| Product Name | ClearVue Locking Round-ring Treated Binder |
| Manufacturer Part Number | 32200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ClearVue Locking Round-ring Binder features antimicrobial properties built-in to protect the product. Clear, nonglare, nonstick overlays on front, back and spine allow easy insertion of custom title sheets or graphics. Free templates are available online to customize title pages. Locking round rings mounted on the spine hold letter-size contents securely. 1" ring capacity holds approximately 250 sheets. Horizontal pockets on the interior front and back covers offer additional storage. Each pocket holds 40 sheets. View binder also offers polypropylene construction, exposed rivets and a sturdy chipboard core.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Additional Information | <ul><li>Front Cover Insert Size: 8.5" x 11"</li><li>Spine Insert Size: 1" x 11.5"</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 13.28 oz |
























