Learning Resources Hip Hoppin Hundred Mat Floor Game

Login to View Prices
Learning Resources Hip Hoppin’ Hundred Mat Floor Game – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Number, Counting, Pattern Matching, Place Value, Problem Solving
Additional information
| Brand | Learning Resources |
|---|---|
| Product Type | Educational Toy |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Problem Solving |
| Choking Hazard Balloon | No |
| Choking Hazard Small Parts | Yes |
| Choking Hazard Toy Contains M | No |
| Choking Hazard Toy Contains S | No |
| Choking Hazard Toy Is Small B | No |
| Choking Hazard Toy Is Marble | No |
| Choking Hazard | Yes |
| Educational/Developmental Toy | Math Toy |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Width | 10.5" |
| Brand Name | Learning Resources |
| Features | Double-sided |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Learning Resources |
| Product Name | Hip Hoppin' Hundred Mat Floor Game |
| Manufacturer Part Number | LER1100- |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This versatile mat engages a range of kinesthetic learners with its attractive, age-neutral design. Mat reinforces hundreds concepts, counting, number patterns, place value, operations, problem-solving and overall number fact fluency. Double-sided, color-coded number frames help focus attention on specific numbers and patterns. Inflatable cubes are numbered one through six and can be used to play fun, interactive games. Activity guide offers intervention strategies. Mat is designed for children ages 5 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>2 x Inflatable Cubes for Numerals 1-6</li><li>54 x Frames</li><li>Activity Guide with Interventions</li><li>Wipe-clean Vinyl Mat</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.24 lb |







