Safco Economy Height Adjustable Lab Stool

Login to View Prices
Safco Economy Height Adjustable Lab Stool – Black Vinyl Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Aluminum |
| Caster Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 16" |
| Maximum Seat Height | 21" |
| Seat Diameter | 13.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Diameter | 18" |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Economy Height Adjustable Lab Stool |
| Manufacturer Part Number | 3434BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose lab stool without back features long-wearing, black vinyl upholstery and a generously cushioned 13-1/2" diameter seat. Seat height adjusts pneumatically 5" from 16" to 21". Lab stool features a full 360-degree swivel seat, 2" swivel casters and 18" diameter, polished aluminum five-star base. Weight capacity is 250 lb. Stool meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 10 lb |





