Hp Papers Multipurpose20 Copy Paper – White

Login to View Prices
HP Papers Multipurpose20 Copy Paper – White – 96 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – Smooth – 5 / Carton – Sustainable Forestry Initiative (SFI) – Smear Resistant, Acid-free, Archival-safe, ColorLok Technology
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 20 lb |
| Product Color | Bright White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brightness | 96 |
| Brand Name | HP Papers |
| Features | ColorLok Technology |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose20 Copy Paper – White |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Line | MultiPurpose20 |
| Manufacturer Part Number | 115100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Multipurpose Ultra White is versatile, efficient and smear-resistant with an extra-smooth surface. ColorLok technology delivers fast-drying, smear-resistance, bolder blacks and brighter colors. Paper is engineered for use in copiers, printers and fax machines. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017933633.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
HP Papers Multipurpose20 Copy Paper – White – 96 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – Smooth – 10 / Carton – Quick Drying, Smear Resistant
Additional information
| Brand | International Paper Company |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 20 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Brightness | 96 |
| Brand Name | HP Papers |
| Features | Smear Resistant |
| Compatibility | <ul> <li>Copiers</li> <li>Fax Machines</li> </ul> |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose20 Copy Paper – White |
| Product Line | MultiPurpose20 |
| Manufacturer Part Number | 112000CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose Ultra White is versatile, efficient and smear-resistant with an extra-smooth surface. ColorLok technology delivers fast-drying, smear-resistance, bolder blacks and brighter colors. Paper is engineered for use in copiers, printers and fax machines.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
HP Papers Multipurpose20 Copy Paper – White – 96 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 20 lb Basis Weight – Smooth – 40 / Pallet – Quick Drying, Smear Resistant
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 20 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Brightness | 96 |
| Brand Name | HP Papers |
| Features | Smear Resistant |
| Compatibility | <ul> <li>Copiers</li> <li>Fax Machines</li> </ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 8.5×11 |
| Product Name | Multipurpose20 Copy Paper – White |
| Product Line | MultiPurpose20 |
| Manufacturer Part Number | 112000PL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Multipurpose Ultra White is versatile, efficient and smear-resistant with an extra-smooth surface. ColorLok technology delivers fast-drying, smear-resistance, bolder blacks and brighter colors. Paper is engineered for use in copiers, printers and fax machines.</p> |
| Packaged Quantity | 40 / Pallet |














