Jonti-Craft Rainbow Accents Double Sided Mobile Pick-a-Book Stand

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Double Sided Mobile Pick-a-Book Stand – 8 Compartment(s) – 1″ – 30″ Height x 30″ Width x 16.5″ Depth – Rounded Corner, Durable, Yellowing Resistant – Baltic – Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Book Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Compartment Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Compartments | 8 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 30" |
| Width | 30" |
| Depth | 16.5" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Double Sided Mobile Pick-a-Book Stand |
| Application/Usage | Book |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 3507JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Double-sided book stand is just the right size for children to pick their favorite book. The back offers the same storage capacity as the front. Casters provide an easy way to move this stand from room to room. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 52 lb |









