Jonti-Craft Rainbow Accents Birch Flushback Pick-a-Book Stand

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Birch Flushback Pick-a-Book Stand – 5 Compartment(s) – 1″ – 27.5″ Height x 30″ Width x 13.5″ Depth – Rounded Corner, Durable, Yellowing Resistant – Baltic – Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Book Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Compartment Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 27.5" |
| Width | 30" |
| Depth | 13.5" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Birch Flushback Pick-a-Book Stand |
| Application/Usage | Stationery |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 3514JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flush-back book stand easily stores a variety of books. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 46 lb |









