Ergodyne 6960 Fleece Neck Gaiter – Fleece – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Neck Gaiter |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 8.5" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Snug Fit |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6960 |
| Product Name | 6960 Fleece Neck Gaiter |
| Application/Usage | Skating |
| Manufacturer Part Number | 16960 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Fleece Neck Gaiter provides warm, nonbulking protection from the most demanding winter conditions. Wear the gaiter alone or as a layering option with hats, caps or winter liners for added warmth. Four-way stretchable, breathable fleece enhances comfort and provides lightweight warmth. Gathered, elastic seam in the back ensures a custom, snug fit that keeps heat in and cold out. It's designed with an angled bottom to minimize bulk while layering and is long enough to tuck into a jacket for secure protection that won't ride up. Wear this versatile gaiter around your neck or pulled over your mouth, nose and ears. Gaiter fits most head sizes and is ideal for those working in construction, transportation, warehousing, refrigerated areas and more. It's also perfect for outdoor activities such as hunting, climbing, running, cycling and skating. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |









