Ergodyne 6893z Balaclava with Zipper for Bump Cap Insert
Login to View Prices
Ergodyne 6893Z Balaclava with Zipper for Bump Cap Insert – Polyester – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Balaclava Mask |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Thermal Insulation |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6893-01-01T00:00:00.000Z |
| Product Name | 6893Z Balaclava with Zipper for Bump Cap Insert |
| Application/Usage | Hunting |
| Manufacturer Part Number | 16894 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6893Z Zippered Balaclava provides full-face protection in cold environments. Thermal, polyester fleece traps heat in for maximum warmth. Lightweight material comfortably fits under hard hat without bulking. Easily tuck the edges of the face mask under other clothing for a tight fit and increased warmth. Wear balaclava alone as a face mask or open the top zippered compartment to add the Skullerz 8945 Universal Bump Cap Insert (not included) to avoid minor head injuries while working in cramped spaces. Reflective accent enhances visibility in low-light conditions. Face mask is great for workers in construction, mining, warehousing and more. Wear it during recreational activities, such as skiing, snowboarding and climbing.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |











