N-Ferno 6874 Thermal Mouthpiece – 2-Layer Fleece-Lined Neoprene Shell
Login to View Prices
N-Ferno 6874 Thermal Mouthpiece – 2-Layer, Fleece-Lined, Neoprene Shell – Neoprene, Fleece – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Head Liner |
| Cleaning Method | Machine Wash |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 8.5" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | N-Ferno |
| Features | Breathable |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6874 |
| Product Name | 6874 Thermal Mouthpiece – 2-Layer, Fleece-Lined, Neoprene Shell |
| Application/Usage | Sledding |
| Manufacturer Part Number | 16874 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>To provide comfort, warmth and face protection in extremely cold work conditions, 6874 Thermal Mouthpiece has two layers of insulation: a neoprene shell and fleece liner. This thermal mouth cover is made to fit all N-Ferno Winter Liners (liners not included) to double up the warmth on those frigid jobsites. Water-resistant, 1mm neoprene is warm and breathable while remaining soft and stretchy for a close, heat-trapping fit. Shell design prevents the mask from being sucked into the mouth for plenty of breathing space and protection from the cold air. Easily remove detachable mouth cover when needing air or to talk. Adjustable hook-and-loop closure has a secure fit to prevent the cover from moving around during any task. This mouth cover is great for workers in cold environments such as construction, freight, drilling or mining. Use cover while skiing, snowboarding or sledding as well.</p> |
| Packaged Quantity | 12 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |









