Ergodyne 6819BT Charcoal Be Tenacious Beanie – Acrylic, Polyester – Charcoal
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Beanie |
| Pattern | Be Tenacious |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Quick Drying |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6819BT |
| Product Name | 6819BT Charcoal Be Tenacious Beanie |
| Application/Usage | Outdoor Work |
| Manufacturer Part Number | 16819BT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Be Tenacious Beanies are a cold weather essential, featuring an acrylic, outer shell, soft, moisture-wicking, CoolMax liner, and Be Tenacious messaging. Exterior is made of 100 percent acrylic. Interior is lined with lightweight, moisture-wicking polyester for quick-drying comfort in all environmental conditions. Snug fit keeps heat in when temperatures drop. Stretchable, winter beanies are perfect to wear under a helmet or hood. Machine-washable beanies fit most head sizes. |
| Packaged Quantity | 6 |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |









